Odpravili smo se na izlet, natančneje v Newburgh.
Avtobus je bil prazen in usedli smo se na prve sedeže v zgornjem delu double deckerja.
Pot nas je peljala tudi mimo Trumpovega igrišča za golf. Ne moreš mimo brez, da bi pomislil na gospoda Trumpa in se vprašal, ali uživa svoj pokoj tu - ali pa v Sevnici? 😅
Avtobus nas je pustil nasproti prikupnega gostišča. Seveda je le to zaprto, vhodna vrata krasi telefonska številka, na katero lahko naročiš dostavo hrane na dom. Stoli in mize na terasi so skrbno pospravljeni in čakajo na boljše čase.
Sledimo oznakam za Newburgh seal beach - kot že ime pove, se tam velikokrat zadržujejo tjulnji.
Iskreno si o sami plaži nisem nič prebral, tako da ne vem, kakšne možnosti smo imeli, da bi kakšne tjulnje sploh videli.
O tjulnjih in njihovem življenjskem slogu pa itak nič ne vem. Nisem pa si želel preveč dvigati pričakovanj, da ne bi potem bil razočaran.
Enostavno gremo na plažo, na svež zrak - to je v teh časih vse kar potrebujem. Tjulnji so samo bonus.
Prišli smo na čudovito peščeno plažo. Vendar nismo imeli še odprtega pogleda na širno morje. Nahajali smo se v ustju reke Ythan (Aljaž K, ena nova reka za tvoj bogat geografski opus). Na drugi strani brega smo lahko občudovali peščene sipine. Čudovit prizor, ki bi ga pričakoval veliko bolj južneje z veliko višjimi temperaturami.
Začeli smo se sprehajati po plaži v smeri morja.
In ne bi verjeli, kakšen prizor nas je čakal.
Nešteto tjulnjev, ki je lenarilo na svojem koščku brega. Prava kolonija.
Večina jih je negibno uživala na soncu. Nekateri vmes so se igrali in se glasno oglašali. Spet tretji so si privoščili jutranje kopanje.
Redki med njimi so bili pogumni in so se nam približali tudi na drugi strani brega.
Čudovite živali.
Izjemno lepo jih je bilo videti v svojem naravnem okolju.
Pojavilo se mi je tudi vprašanje. A, ne bi bila moja izkušnja veliko intenzivnejša, če bi tjulnje sedaj videl prvič.
Brez dokumentarcev, National Geographica (ko sem bil otrok, sem si želel biti pisec za NG) ali živalskih vrtov.
Si ljudje z vsemi temi olajšavami in bližnjicami le škodimo?
Zdi se mi, kot da so me živalski vrtovi oropali tiste pristne izkušnje.
No, saj se ne pritožujem. Le razmišljam.
Do naslednjič,
Jaka
Bonus za “geeke”
Ob vse večji popularnosti NFT-jev - se seveda sprašujem, kako bodo le ti v prihodnosti oblikovali turizem. In eden od primerov se mi je posvetil tudi z obiskom te plaže, ki spada v naravni rezervat Forvie National. Gre torej za zavarovano območje, ki pa ni valorizirano. Ne pobirajo nobene vstopnine ali parkirnine. Človek tako le škodi temu območju s tem, ko moti vse živalske vrste na tem območju. S pomočjo NFT-jev bi organizacije, ki skrbijo za sam park lahko poskrbele za zbiranje dodatnih sredstev, med tem ko bi turist v obliki NFT- ja pridobil tudi digitalni suvenir za spomin.